Haberler

Ales Mülakat Soruları Nelerdir ?

Ales mülakat soruları ile ilgili merakınızı gidermek için böyle bir makale açtık. Peki Ales Mülakat Soruları Nelerdir? İşte cevapları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Yazılar ;

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

  • ales 2019
  • ales soruları
  • ales başvuru
  • ales nedir
  • ales 2020
  • ales’te ne soruluyor
  • ales puan hesaplama
  • ales ne zaman

MÜLAKAT SORULARI

Yüksek Lisans (Master) Mülakat Soruları için bir genelleme yapmak söz konusu değildir.  Mülakatlara girmeden önce mülakat soruları ile ilgili bilgi sahibi olabilmenin en doğru ve belki de tek yolu mülakatınıza hangi öğretim görevlisinin ya da görevlilerinin gireceğini bilmek önemlidir.

Eğer mümkünse başvuru yapmak istediğiniz üniversite ve bölümde okuyan öğrencilerle tanışıp kendilerine sorarak da bilgi edinmelisiniz.  Fakat ne yazık ki başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının öğrencilerine başvuru aşamasında ulaşıp bilgi alabilmek çoğu zaman pek mümkün olmamaktadır. Günümüzde internetin birçok alanda sağladığı imkanlardan yararlanarak bir üniversitenin ilgili programında okuyan veya okumuş birilerine ulaşmak iyi bir fikirdir. Xing, Linkedin, Facebook gibi ağlar bu konuda size çokca yardımcı olacaktır. Bu ağlar vasıtası ile ulaştığınız kişilere sorular sorabilir ve onlardan yardım alabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz master mülakat soruları ile ilgili bilgi edinebilmenin bir yolu da mülakatınıza katılma ihtimali olan bölüm hocalarının akademik uzmanlık alanları ile ilgili bilgi edinmeniz olabilmektedir.  Eğer bölümdeki öğretim görevlilerinin yüksek lisans, doktora , tez çalışmaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirseniz (birçok öğretim görevlisinin kişisel web sayfalarından bu bilgilere ulaşılabilir) karşılaşacağınız sorularla ilgili hiç olmazsa fikir yürütebilmektesiniz. Size sorulacak soruların birçoğu soruyu soracak olan öğretim görevlisinin uzmanlık alanından yani kendi bildiği konudan gelmektedir.

Yüksek lisans öğrencileri ve öğretim görevlileri ile yaptığımız röportajlarda edindiğimiz izlenimlere göre yüksek lisans mülakatlarında sorulan alan dışı konulardır.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu