Haberler

ALES Sınavı Sonuçları Ne Zaman Yayımlanacak ?

Artık Gözler orada! ALES soruları ve cevapları yayımlandı mı? ALES sınavı sonuçları ne zaman yayımlanacak?

ÖSYM tarafından bugün binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ALES’in ardından gözler sonuçlara yani ÖSYM’ye çevrildi. Sınavın sona ermesiyle birlikte pek çok kişi ALES soru ve cevapları hakkında araştırmalara başlamaktadır. Bu kapsamda en çok sorgulatılanlar arasında ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu yer almaktadır. Aynı zamanda ALES soru ve cevaplarının ne zaman ÖSYM tarafından ne zaman yayımlanacağı da merak edilenler arasında önemli bir noktadır.

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

ÖSYM tarafından ALES için yapılan açıklamada şu ifadelere yer vermiştir.

“17 Kasım 2019 Pazar günü uygulanan ALES/3 sınavı sonuçları, 12 Aralık 2019 tarihinde adayların erişimine açılacak.

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U.Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak.”

ALES SORU VE CEVAPLARI AÇIKLANDI MI ?

Ölçme Seçme Ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ALES soru ve cevaplarının ne zaman yayımlanacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Konu hakkında kurum tarafından açıklama geldiğinde haberimizin içerisinde yer alacaktır.

ALES HAKKINDA ÖSYM’DE YER ALAN BİLGİLER

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

* yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

* ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

* yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemi böyledir.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu