Haberler

Bölüm Taban Puanları ve Tercihler

Sitemizin DGS için çok güzel içerikleri var. Bu yazıda da hem DGS hem YKS hazırlık öğrencileri için. 2 yıllık ve 4 yıllık bölüm taban puanları var. Nasıl tercih yapılır? Tercih dönemi için taktiklerimiz de bu yazıda.

Bölüm Taban Puanları

YKS sonrası tercih döneminde, bölümlerin taban puanları ve başarı sıralaması çok aranıyor. Bizde sizin için bir yazı yazalım dedik. Size en güncel taban puanlarına nereden ulaşılır anlatacağız.

Güncel üniversite ve bölümlerin taban puanları için tıklayın.

Yazımızı okurken bir taraftan da önerdiğim linki yan sekmede açın. Şimdi biz tercih taktikleri konusunda rehberliğe geçelim.

Nasıl Üniversite Tercihi Yapılır

Biraz da tercih yapacağınız bölüm üzerine konuşalım. Üniversite ve şehir de çok önemli ama bence bölüm daha önemli. Bölüm tercihi yaparken ilerideki iş imkanları önemli. Yani atamaları nasıl veya özel sektörde iş olanakları nasıl. Bunları değerlendirmeniz önemli.

Ayrıca aklınızda şu yanlışlıkta olmasın. Yüksek puanlı bölüm daha iyidir. İş imkanı daha çoktur yanılgısına düşmeyin. Gideceğiniz bölümün akademik personeline bakın. Hocaları kimler, hangi unvana (prog, doç…) sahipler? Bu soruları araştırmanı isterim. Üniversite araştırmadan önce ise daha önemli bir şey var:

Tercih yapacağınız bölümün mezunları ne yapıyor. Nerelerde çalışıyor? İş imkanlarını sorun? Onlar mezun oldukları için konu hakkında daha bilgililer. Mezunlardan aldığını bilgi doğrultusunda üniversite ve bölüm taban puanları neymiş bakarsın. Ve ona göre tercihini yaparsın.

Tercihler konusunda destek almak için de Öğrenci Kozu‘nu ziyaret edebilirsiniz. Forum bölümü veya instagram sayfasından ücretsiz şekilde yardımcı oluyorlar. Aklına takılanı sorabilirsin.

Tercih Listesi Hazırlama

Tercih listesi hazırlarken öncelikle yukarıdaki adımları yapacaksınız. Dediğim şekilde bölüm seçin kendinize. Daha sonra seçtiğiniz bölüme göre tercih listemizi yapalım.

Önerdiğim linkten bölüm taban puanlarını açın. Başarı sıralaması na göre tercihinizi yapacaksınız. Taban puan ile tercih doğru olmayabilir. Siz başarı sıralamasına göre tercih yapın.

Kendi başarı sıralamanızın biraz üstünden tercih listenizi yapmaya başlayın. En sona yazacağınız bölüm sıralaması ise sizin sıralamanızdan bir hayli aşağıda olsun. En sona kesin gelebilecek bir bölüm yazın. Garanti olsun tercih listeniz.

Yazımızda güzel tavsiyeler verdik diye düşünüyorum. Bu şekilde rehberlik yazıları için önerileriniz varsa yorum yapabilirsiniz. İvedilikle cevaplarız.

Yazımız hoşunuza gittiyse bu yazıyı da paylaşın lütfen. Sosyal medya da paylaşırsanız sevinirim. Bölüm Taban Puanları ve Tercihler yazımız gibi daha iyi bir yazıda görüşmek üzere.

 

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

  • 2018 2019 üniversite taban puanları
  • 4 yıllık üniversite taban puanları
  • üniversite taban puanları 2019
  • 2 yıllık üniversite taban puanları
  • üniversite taban puanları ve sıralamaları
  • tercih robotu 2019
  • 2019 taban puanları
  • yks tercih robotu
İçeriği Değerlendirin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu