Üniversite Rehberi

Çukurova Üniversitesinde Öğrenci Olmak

       Çukurova Üniversitesi 13 Şubat 1969 yılında Ziraat Fakültesi’nin açılmasıyla beraber kuruluş aşamasına ve eğitim öğretim hayatına adım atmıştır. 12 Nisan 1972 tarihinde ise Tıp Fakültesi açılmıştır. Tıp Fakültesinin de açılması sayesinde Çukurova Üniversitesi Adana’da 1973 yılında Ankara Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Çukurova Üniversitesi zamanla yeni fakülteler açarak üniversiteyi büyütmüştür. Sonraki yıllarda ise çevre illerden Mersin ve Hatay başta olmak üzere eğitim fakültesi gibi bazı fakülteleri bünyesine alarak tam anlamıyla bir üniversite haline gelmiştir. 1922 yılında 6 fakülte , 11 yüksekokula sahip olan Çukurova Üniversitesi günümüzde 18 fakülte , 4 yüksekokul ve 12 meslek yüksekokuluna sahip olmakla beraber Adana ‘da büyümeye ve gelişmeye açık bir vizyonla eğitim – öğretime devam etmektedir.

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

  • çukurova üniversitesi ortamı
  • çukurova üniversitesi hakkında bilgi
  • adana çukurova üniversitesi
  • çukurova üniversitesi makine mühendisliği forum
  • çukurova üniversitesi bölümleri
  • çukurova üniversitesi öğrenci kimlik kartı
  • çukurova üniversitesi kafeleri
  • çukurova üniversitesi taban puanları 2019
  • çukurova üniversitesi taban puanları 2020

 

 

 

Çukurova Üniversitesine Nasıl Gidebilirim? Kampüs İçi Ulaşım Nasıl?

         Çukurova Üniversitesi tek ana kampüsten oluşmaktadır. Adana’nın meşhur Seyhan Barajı manzarasıyla Balcalı kampüsü olarak da bilinen ana kampüs Sarıçam ilçesinde bulunmaktadır. Balcalı kampüsü şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Çoğu fakültenin bir araya toplanması sebebiyle oldukça büyük olan Balcalı kampüsü Çukurova Üniversitesi’nin kendi sitesinden yararlanabileceğiniz kampüs haritası sayesinde tüm fakültelere rahatça ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

           Çukurova Üniversitesi’ne kendi özel aracınızla şehir merkezinden kısa bir sürede ulaşım sağlayacağınız gibi belediye otobüsleri ve şehir içindeki diğer otobüslerle de ulaşabilmek oldukça kolaydır. Çukurova Üniversitesi’ne giden belediye otobüsleri şu şekildedir ; 130 Hadırlı – Balcalı , 131 Akkapı – Balcalı , 154 Real-Balcalı otobüsleridir. Şehir merkezinden , İnönü Parkı’ndan bineceğiniz çoğu Balcalı otobüsü üniversiteye götürüp içinde de istediğiniz durakta bırakmaktadır.Adana çarşı tarafı Taşköprü’den gelenler Yavuzlar otobüsüyle gelebilir fakat okulun içine girmemektedir. Üniversite içinde otobüsleri kullanmak ise ücretsizdir.Üniversiteden yurtlara gitmek ise 1 TL ücret karşılığında sağlanmaktadır.

Çukurova Üniversitesinde Hangi Öğrenci Kulüpleri Var?

             Çukurova Üniversitesi Öğrenci Faaliyetleri Birimi okulda öğrencilerin refahını ve sosyal açıdan gelişmelerini sağlamak amacıyla okul kulüplerini geliştirmek için çaba göstermektedir. Toplam 69 kulüple öğrencilerine hem bölümlerinde kendilerini geliştirmek açısından hem de yeteneklerini keşfetmeleri açısından oldukça geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Bazı kulüpler tamamen okulun fakülteleriyle ilgili olsa da bazı kulüpler ise sosyal yaşam , kültür , sanat ile alakalıdır. Bu kulüplerin çoğuna 10 TL karşılığında üye olabilir ve faydalanabilirsiniz. Tüm kulüpler sürekli faaliyet göstermese de okulda aktif olan birçok kulüp de bulunmaktadır. En çok bilinen ve aktif olan kulüplerden bazıları Otomotiv Kulübü ve İşletme Kulübüdür.

Çukurova Üniversitesi Çevresinde Yurt ve Ev İmkanları

             Çukurova Üniversitesi yurt imkanları oldukça fazladır. İlk olarak okulu kazandıktan sonra  Yüksek  Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurarak kabul olduktan sonra devlet yurtlarında konaklayabilirsiniz. Balcalı Kampüsü yani ana kampüs içerisinde 6 bloktan oluşan Fevzi Çakmak Yurdu bulunmaktadır. Okulun içinde olduğu gibi şehir merkezinde de kızlar için ayrı erkekler için ayrı 2 yurt bulunmaktadır. Kız öğrenciler için Hacı Sabancı Yurdu ve erkek öğrenciler için ise Sümer Yurdu adıyla hizmet verilmektedir. Kız öğrenci yurtlarının barınma kapasitesi 3535 , erkek öğrenci yurtlarının barınma kapasitesi 1278’dir. Diğer yurt seçeneklerinden biri ise Adana’nın Ceyhan ilçesinde bulunan kız öğrenciler için 171 , erkek öğrenciler için 330 kişilik yurtlar da bulunmaktadır. Tüm bu yurtların dışında özel yurtlar da bulunmaktadır. Eğer tercihiniz yurtta kalmak değil ise öğrenciler için tasarlanan 1+1 , 1+0 evler genelde Beyazevler mahallesi civarında okula yakın ve genelde öğrencilerin yaşadığı bu konumda ev tutabilmek de size kalmıştır.

Okulun kulüp ve yurt olanakları oldukça avantajlı olduğu gibi okul yemekhanesi de bu konuda eşdeğerdir. Okul yemekhanesinden  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurarak burs alabilmektesinizdir. Çukurova Üniversitesi yemekhanesinden burs alamasanız bile öğrenci bütçesine uygun bir ücretle yemekhanenin hizmetlerinden faydalanabilmektesinizdir.Ayrıca http://yemekhane.cu.edu.tr/ sayfasından yemek listesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çukurova Üniversitesi Ders Geçme Notu Kaç? Sınıfı Geçmek Kolay mı?

            Çukurova Üniversitesi ders notları harf notu baz alınarak açıklanmaktadır. Başarı notu vizelerin %40’ı finalin ise %60’ı alınarak hesaplanır.Geçme notu ise 100 üzerinden 50 olarak belirlenmiştir.Bununla beraber geçemeyen öğrenciler için bütünleme sınavları yapılmaktadır. Çukurova Üniversitesi’nde çan eğrisi sistemi bazı derslerde bulunmakta bazı derslerde ise bulunmamaktadır. Çukurova Üniversitesi’nde yaz okulu da bulunmamaktadır. Ancak farklı üniversitelerden derslerin denkliği ve üniversitenin onayı bulunduğu takdirde yaz okulunda alacağınız dersleri alabilmektesinizdir.

Çukurova Üniversitesi Not Sistemi ile ilgili bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Çukurova Üniversitesi Yurtdışına Öğrenci Gönderiyor Mu?

Çukurova Üniversitesi dış ilişkiler olanakları ise Erasmus Staj , Erasmus+ ve Erasmus olarak sıralanabilmektedir. Bir diğer olanak ise Konsorsiyum’dur. “ÇukurovaMED Staj Konsorsiyumu” Ticaret ve Sanayi Odaları desteğiyle öğrencilere çeşitli staj imkanları sunmaktadır.

           Çukurova Üniversitesi günümüzde 55.433 kayıtlı öğrenciyle beraber eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Bünyesine yeni fakülteler ve yüksekokulları katarak Akdeniz Bölgesi’nin ilk üniversitesi olma şahsına yakışır şekilde büyümeye de devam etmektedir. Çukurova Üniversitesi öğrenci sistemine giriş yapmak ve akademik takvim hakkında bilgi almak için https://www.cu.edu.tr/ sitesini kullanabilirsiniz.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu