DGS Geçiş Bölümleri

Ders Çalışmanın Püf Noktaları

Verimli Ders Çalışmanın Püf Noktaları

Geleceğin yapı taşlarını oluşturan öğrencilik yıllarının daha verimli ve başarılı geçmesi için planlı olmayı yaşam tarzı haline getirmek durumundayız. Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Bu yeni dönemde, kendisi için daha iyi ve planlı çalışacağına dair söz veren milyonlarca öğrenci var. Hedeflerimize ulaşmak için verimli çalışma yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmek ve hayatımıza adapte etmemiz gerekiyor. Verimli çalışma yöntemleriyle ilgili hazırladığımız listeyi aşağıdan okuyabilirsiniz. 1. Amaçlarınızı belirleyin

 

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

 • evde ders çalışma teknikleri
 • farklı ders çalışma teknikleri
 • verimli ders çalışma yolları
 • ders çalışma sürekliliği
 • verimli ders çalışma nedir
 • verimli ders çalışma teknikleri nelerdir
 • ders çalışma tavsiyeleri
 • yeni verimli ders çalışma teknikleri

 

 

Related image

1.İlk Aşama İnanmak ve İnançlı Olmak

Başarılı olabilmek için mutlaka amacın açık ve net bir tanımının yapılmış olması, kişinin buna inanması gerekir. Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlarda bu davranışların etkisiyle elde edilir. Plan, sanıldığı gibi sadece ders çalışma sürelerini planlamak için yapılmaz. Planın en önemli işlevi aynı zamanda kendinize zaman ayırmaktır. Hangi dersi ne zaman ve nasıl çalışmanız gerektiğini düşündükten sonra sıra plan yapmaya gelir. Plan yaparken hangi aralıklarda hangi derse çalışacağınızı, dinlenmek için ne kadar vakit ayıracağınızı ve uyuyup uyanacağınız saati belirlemelisiniz.

Image result for çalışma programı

2. Günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapın
Zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için günlük, haftalık ve dönemlik planlar yapmak çok önemlidir. Bir gün önceden, bir hafta önceden ve aylar öncesinden bitirmeyi hedeflediğiniz konular için planlar yapın. Konuların hangi tarihe kadar bitmesi gerektiğini önceden belirlemelisiniz. Son ana yığılmış olan konular sizi yalnızca strese sokar ve veriminizi büyük oranda düşürür.

 

Related image

3. Zamanı verimli kullanın
Herkes bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdır. Öğrencinin ilk olarak kendini tanıması gerekir. Kendini tanıyan öğrenci planını oluştururken hangi derse ne sıklıkla çalışacağını bildiği için planı uygulaması daha kolay olacaktır. Zamanın verimli geçebilmesi için gün için yalnızca ders çalışmak yerinde çalışma saatlerinin beraberinde, spor, eğlence, dinlenme gibi aktiviteleri de planına dahil etmelidir.

Related image

4. Verimi düşüren etkenleri ortadan kaldırın
Çalışılan odanın ısısından, uyku düzeni, kaygı, telefon ve sosyal medyaya kadar birçok etken ders çalışırken veriminizi düşürecektir. Örneğin programınızda 40 dakikalık bir çalışma aralığı varsa o 40 dakika boyunca çalışacağınız ders dışında hiçbir şeyin dikkatinizi dağıtmaması gerekir. Bu sebeple ruhen ve fiziki olarak olumsuz etkenlerden arınmış olunmalı.

Related image

Related image

 

5. Uygun çalışma ortamı oluşturun
Günlük olarak kullandığınız çalışma defter ve kitaplarını üzerinde bulundurabileceğiniz bir çalışma masanız olmalı. Çalıştığınız odada takvim ve saat bulundurmalısınız. Odanın ışığı yeterli olmalı.

 

Image result for karikatürler

 

6. Dikkatinizi uyanık tutun

İnsanda dikkat her an dağılabilir yapıdadır. Çalıştığınız ortamı dikkatinizi toplayacak materyallerle donatmalısınız. Örneğin duvara hedeflerinizin yazdığı kağıtlar asabilirsiniz. Ayrıca çalışma masasında telefon ve yiyecek bulundurmamalısınız, bunlar dikkatinizi en çok dağıtacak etkenlerdir.

Image result for karikatürler

 

 

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

 

 

7. Derse hazırlıklı gidin
Okula, kursa , veya özel derse giderken işleyeceğiniz konuya hazırlıklı olarak gitmek, anlamak ve odaklanmak için daha az çaba göstermeniz yeterli olacağı için işinizi büyük oranda kolaylaşacaktır.

Related image

8. Aynı anda farklı derslere odaklanmayın
Masanızın olduğu kadar kafanızın da derli toplu olması çok önemli. Aynı zaman diliminde birden çok derse, konuya odaklanmaya çalışmak veriminizi düşürecek, sıkılmanıza ve ders çalışmak istememenize sebep olacaktır.

 

Related image

9. Tekrar yapın
Mutlaka dersini gördüğünüz konuları akşam terkar edin. Öğrendiklerinizin kalıcı hafızaya yerleşmesi için aynı gün içinde tekrar edilmesi önemli bir aktivitedir. Özellikle önünüzde hazrlandığınız bir sınav varsa düzenli aralıklarla çalıştığınız konuları tekrar etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

Related image

10. Farklı kaynaklardan yararlanın
Ders çalışırken farklı kaynaklardan yararlanmak, çalışılan konu ile ilgili daha geniş bilgiler edinmemizi sağlar. Kullandığınız kaynakların güncel ve güvenilir olmasına dikkat edip, çeşitlendirmelisiniz.

Image result for öğrenci karikatürleri

 

11. Not tutun
Öğrendiklerinizi kalıcı hale getirmek için bir başka aktivite ise not almak. Yalnızca duysal değil görsel olarak da hafızanızı desteklemiş olacaksınız.

 

 

12. Açken ve yeni yemek yediğinizde çalışmayın
Karnınız açken derse odaklanmanız neredeyse mümkün olmayacaktır. Karnınız tokken ise üzerinizde bir ağırlık hissediyor olursunuz. Yemek yedikten yarım saat sonra çalışma masasının başına geçmelisiniz.

 

13. 40 Dakika ders – 10 dakika mola sistemini uygulayın
Saatlerce ders çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bir süre sonra veriminizi tümüyle kaybetmiş olacağınız için zamanınız da boşa gidecektir. 40 dakikada bir çok uzun olmayacak şekilde molalar verin. Verimli Ders Çalışmanın Püf Noktaları

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. O değil de içerik aralarındaki karikatürler harikaymış, iki satır okuyup bir güldüm, iki satır okuyup bir güldüm çok iyiydi. Öte yandan ders çalışmayı istemek en önemli etken bence, ben hep kendimi zorlaya zorlaya ders çalışabildim, sonuç olarak 2 üniversiteye bitirip 3.yü iş iş araya girince bıraktım 🙂

   
  1. Yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂 Sıkıcı yazılara karşıyız onun yerine aralara karikatür görseller ekleyip yazıyı daha eğlenceli hale getirdik. Beğendiğinize sevindik 🙂

    
 2. Özellikle derse oturduğunuz zaman gelen oyalanma hissi çok sorun. Bu noktada ders çalışmak için püf noktalara ihtiyaç duyulabiliyor. Neyse ki bir kaç tüyo ile bu sorunun birazda olsa önüne geçebildim. Bu arada yazınız için teşekkürler.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu