Haberler

Devlet üniversitesindeki Öğrenciler Daha Mutlu Olduklarını İddia Ediyor!

Selçuk Üniversitesi tarafından Türkiye’de 27 üniversiteden yaklaşık 3 bin öğrenci üzerinde yapılan araştırmada, devlet üniversitelerinde eğitim görenlerin, vakıf üniversitelerinde okuyanlara göre daha mutlu olduğu belirlenmiştir. İşte haberin detayları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

Tavsiye Yazılar ;

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

  • devlet üniversiteleri istanbul
  • devlet üniversiteleri listesi
  • devlet üniversiteleri sıralaması
  • bursa devlet üniversiteleri
  • istanbul’daki devlet üniversiteleri
  • istanbul en iyi devlet üniversiteleri
  • devlet üniversiteleri listesi 2019
  • devlet üniversiteleri taban puanları 2019

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Gülnar, 23’ü devlet, dördü vakıf olmak üzere 27 üniversiteden 1190 erkek ve 1525 kız öğrenci üzerinde araştırma yaptıklarını söylemiştir. Öğrencilerin mutluluk düzeyini ölçtüklerini anlatan Gülnar, “Çalışmayla öğrencilerin ruh sağlığı haritasını çıkardık” diye belirtti. Öğrencilere yaklaşık 200 soru yönelttiklerini belirten Gülnar, şunları anlattı:
“Öğrencilere ‘Kaç yakın arkadaşınız var, bunlarla hangi sıklıkla görüşürsünüz, en son ne zaman yakın arkadaşınızla yüz yüze görüştünüz, interneti hangi sıklıkla kullanırsınız?’ gibi sorular da sorduk. Çalışmada elde ettiğimiz bulgular bizi sevindirdi. Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 76’sının mutlu, yüzde 24’ünün mutsuz olduğunu tespit etmekteyiz.. Mutlu olanların yüzde 93’ünü devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin oluşturduğunu gördük.

VAKIFTAKİLERİN YÜZDE 66’SI MUTLU BİR ÜNİVERSİTE
Devlet üniversitelerini kendi içinde değerlendirdiğimizde öğrencilerin yüzde 78’i mutlu, yüzde 22’si de mutsuz çıkmıştır. Buna mukabil vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin de yüzde 66’sının mutlu, yüzde 34’ünün mutsuz olduğunu belirledik. En mutlu öğrenciler sırasıyla Adnan Menderes, İstanbul Ticaret, Gazi, Selçuk ve Fırat üniversitelerinde bulunmaktadır.

4 ÖĞRENCİDEN 3’ÜNÜN RUH SAĞLIĞI YERİNDEDİR 
Araştırmayla devlet üniversitesinde okuyan öğrencilerin vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilere göre ruh sağlığı düzeylerinin daha yüksek olduğunu tespit etmiştik. Her dört öğrenciden üçünün ruh sağlığının yerinde ve mutlu olduğunu görmekteyiz. Devlet üniversitesinde okuyan öğrencilerin yüz yüze ilişkilerinin iyi olması, sanal ortamı daha az kullanması ve dışa dönük kişiliğe sahip olması onları daha mutlu yapması tabikide muhtemel bir ihtimaldir. Ayrıca, öğrencilerin aylık ortalama harcama miktarları arttıkça mutlulukları da arttırmaktadır. Daha rahat harcama yapabilen öğrenciler ile yaşı büyük öğrencilerin de mutluluklarının arttığını çevremizde görüyoruz. Mutlu öğrencilerin yemek yeme ihtiyacını dahi fırsata çevirerek sosyalleştiği gibi davranışlar görmekteyiz. Bu öğrencilerin derslerine ve okuluna sürekli devam edenlerden oluştuğunu tespit etmekteyiz. Mutsuz öğrencilerin ise aileleriyle çok fazla sağlıklı iletişim kuramadığını ve okulda sosyal ilişkilerini geliştiremediklerini görmüştük.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu