DGS

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir? Sınava Nasıl Girebilirim?

DGS, meslek yüksek okullarında iki yıl süre ile okuyan öğrencilerin mezun olduktan sonra okuduğu bölümün 4 yıllık lisans eğitimine geçmesi için yapılan sınavdır. Sınav ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Dikey Geçiş Sınavına girebilmek için herhangi bir üniversitenin 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Üniversitenin son sınıfında okuyorsanız ve hükümlü olduğunuz staj görevini tamamlamışsanız dönem sonunda yapılacak olan DGS sınavına girme imkanınız bulunmaktadır. Bununla birlikte eğer yurt dışında okuyan bir öğrenciyseniz DGS’ye girmek için Türkiye’de bulunan üniversitelerin denginde herhangi bir üniversitenin 2 yıllık ön lisans bölümünden mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Daha detaylı bir şekilde bilgilere ulaşmak için DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir? Sınava Nasıl Girebilirim? konulu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

DGS’ye Kimler Başvurabilir?

DGS’ye girerek lisans programlarına giriş yapmak isteyen öğrencilerde meslek yüksek okulu veya açık öğretimin ön lisans programlarından mezun olmuş olmanız gerekiyor. DGS’nin yapılacağı sene mezun olma şartlarını tam anlamıyla yerine getirmiş olan öğrenciler sınava girmek için ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde gerekli başvuruları yapabilir. Meslek Yüksek Okulunun son sınıf öğrencileri özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere dikey geçiş yaparak öğrenim süresini 4 yıla tamamlamak istiyorlar ise yine aynı şekilde DGS’ye girmek zorundadırlar. Dört yıllık üniversitede öğrenim süresini okumaya devam eden ve ön lisansta ikinci yılını başarıyla tamamlayarak diploma alan öğrenciler DGS’ye başvuramazlar.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir? Sınava Nasıl Girebilirim?

Açıköğretim’de Lisans Öğretimine Uzatmak İçin DGS’ye Girmek Şart mı?

DGS için açık öğretim yönetmeliği 2016 yılında değişmiştir. Değişen bu yönetmeliğe göre Anadolu Üniversitesinin açık öğretim sistemine göre lisans öğretimine tamamlamak için mutlaka DGS sınavına girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde DGS sınavına giremeyecek ve bu haktan mahrum olacaksınız.

DGS’nin İçeriği Nedir?

DGS’nin süresi tam olarak 150 dakikadır. Sınavda ayrılan bölümlerde 60 sayısal ve 60 sözel soru bulunmaktadır. ALES ile fazlasıyla benzerlik gösteren bu sınavda puanınızın hesaplanması için matematik veya türkçe bölümünden 1 netiniz bulunması gerekmektedir. Aksi bir durum oluştuğunda DGS puanınız hesaplanmayacak ve tercih yapma hakkınızı kaybedeceksiniz.

DGS’de Önlisans Başarı Puanının Etkisi Var mı?

Aynı Üniversite sınavlarında olduğu gibi ek puan uygulaması DGS’de de uygunlanmaktadır. Aday öğrencinin ön lisanstan mezun olduğu ortalaması ek puan olarak eklenerek yerleştirme puanı ortaya çıkmaktadır. Yani bunun sonucunda yerleştirme puanları hesaplanırken sayısal ve sözel puanlarınızın yanı sıra ön lisans başarı puanınızda etkili olacaktır. DGS sınavından hangi üniversitenin kaç öğrenci alacağı YÖK tarafından belirlenmektedir. Kontejyanların belirtildiği kılavuzlar tercih süresinden genellikle 1 hafta önce yayınlanmaktadır.

DGS Sonrası Tercih İşlemleri

Aday, ön lisansta okuduğu bölüme göre tercih yapabilmektedir. Öğrenci ön lisansta hangi bölümü okuyorsa YÖK bu bölümün devamı niteliğindeki lisans programlarını seçme hakkı tanımaktadır. Tercih işlemlerinde üniversite sınavında sıralama öneminin aksine puanlar dikkate alınmaktadır. Bu sebeple tercih işlemlerinizi mutlaka puanınıza göre yapmanız gerekiyor. YÖK tarafından öğrenciye tanınan tercih hakkı maksimum 30 adet ile sınırlıdır. Bu hakların tamamını kullanmak zorunda değilsiniz.

DGS’de Yerleştirme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

DGS‘de tercih yapan adayların yerleştirilme işlemleri teknolojinin daha garantili olması sebebiyle bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu işlemlerde göz önünde bulundurulan konular kontejyanlar ve adayın puanlarıdır. Herhangi iki aday aynı puanla aynı bölümü tercih ederse ham puanı yüksek olan öğrenci o bölüme yerleştirilir. Eğer eşitlik ham puanda da devam ediyorsa ÖBP (Ön lisans Başarı Puanı) puanına göre yerleştirme yapılmaktadır.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu