DGS

(DGS) Dikey Geçiş Sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Nedir?

DGS 2019’da diğer senelerden farklı olarak ilk defa bu sene uygulamaya koyulan 0.5 ham puan kuralı tartışması yaşanıyor. Ön lisans öğrencilerinin hayallerine devam etmek amacıyla lisans programına geçişleri için. Girdikleri sınavda böyle bir hataya düştükleri için puanlarının hesaplanması yapılmadı. Bu kurala göre sözel veya sayısal testlerin her birinden. Yarım net çıkaramayan öğrencilerin puanları hesaplanmayacak. Dikey Geçiş Sınavında 0.5 Ham Puan Kuralı Nedir? hakkında detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Detaylı Bir Şekilde 0.5 Ham Puan Uygulaması

0.5 ham puan uygulaması nedir sorusunun cevabını vermek gerekirse. İlk kez 2019 yılı itibari ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ortaya çıkması ile uygulamaya koyuldu. TYT ve AYT sınavlarına giren öğrencilerin her testten en az. 0.5 net yapma şartı bulunduğu için aynı tarafa yönelik olan DGS’de de bu kural uygulandı. Bu kural hakkında bilgilendirmeler DGS ve YKS kılavuzlarında yer aldığı için kılavuzlara dikkat etmenin önemini bu sene tüm öğrenciler öğrenmiş oldu.

Kullanıcılar bunları da sordu

 • DGS 05 kuralı nedir?
 • Dikey Geçiş Sınavı ne demek?
 • 2017 Dikey Geçiş Sınavı Ne Zaman?

 

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

 • dgs 0.5 kuralı nedir
 • dgs 0.5 ham puan kaldırıldı
 • dgs 0.5 ham puan kaç soru
 • dgs 0.5 ham puan kalktımı son dakika
 • dgs 0.5 kuralı kalktımı 2019
 • dgs 0.5 ham puan kalktımı 2019
 • dgs 0.5 kurali kalkti mi
 • dgs 0.5 kuralı 2019

 

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

 

DGS 2019’a Ham Puan Tartışması Damga Vurdu

Bu sene uygulamaya koyulan bu kural sınavlara giren adayları adeta ikiye bölerek bazı öğrencilere şok yaşattı. 21 Temmuz’da uygulana  DGS’ye 350.000’e yakın aday hayallerine ulaşmak için girdi. Sonuçlar 16 Ağustos’ta açıklanmış bile olsa 0.5 ham puan kuralı tartışmaları bitmek bilmedi. Sözel ve Sayısal olarak ikiye ayrılan testlerde 60’ar soru bulunuyor. Öğrenciler her bir testten en az 0.5 net yapamadığı durumda puanları hesaplanmadı ve hayal ettikleri üniversiteler için tercih yapamadılar.

Bazı Adaylar Arasında Gruplaşmalar Yaşandı

0.5 net tartışması adaylar arasında gruplaşmalar oluşturarak bu konuda mağdur olan öğrenciler tarafından change.org aracılığı ile imza kampanyası başlatıldı. Kural ilk defa bu sene uygulandığı için sınav başlamadan önce herhangi bir bilgi verici konuşma ve açıklama yapılmadığı söylendi. Bu sebepten dolayı birçok insan mağduriyet yaşadı.

Kural’ın değişmemesi durumunda DGS’ye hazırlanan öğrencilerin tüm yılının boşa gitmesi gibi bir risk ortada bulunuyor. Bu düşüncelerin yanı sıra bazı öğrenciler bu kuralın kaldırılmasına karşı çıkıyorlar. Bu kişiler ise sınav bilgilendirme kılavuzunda bu konu ile ilgili bilgilerin yapıldığı ve. Diğer adayların dikkatsizliği sebebi ile böyle bir hataya düştüklerini düşünüyorlar.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Belki ben bir ders ile hiç mi hiç ilgilenmiyorum. Ham puan uygulaması tamamen saçmalık bence. Zaten ne tam yerli yerine oturdu ki !

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu