Haberler

DGS’de KYK Kredi/Burs Nasıl Devam Ettirilir?

DGS Burs ve Kredi Nasıl Devam Ettirilir?

DGS ile 4 yıllık fakültelere yerleşen öğrenciler daha önce okudukları önlisans programında KYK kredi/bursu alıyorlar ise ara vermeden öğrenime devam etmeleri durumunda bir dilekçe ile kredi almaya devam edebilecekler. Aşağıda örneği verilmiş olan dilekçeyi, usülüne uygun bir şekilde doldurarak YURTKUR KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI, CEMAL GÜRSEL CAD. NO:61 06590 CEBECİ-ANKARA adresine posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir. Dilekçeniz YURTKUR Genel Müdürlüğüne iletildiği anda işleme alınacak ve kredi / burs ödemeleriniz yapılmaya devam edilecektir. Bildirmeniz gereken ek bir durum var ise dilekçeye eklemeniz gerekiyor. DGS’de KYK Kredi/Burs Nasıl Devam Ettirilir? sorusunun cevabına istinaden aşağıda bulunan dilekçeyi inceleyebilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Kredi/Burs Nakil Başvurusu

E – Devlet üzerinden kredi burs nakil başvurusu yapmak için aşağıda bulunan yazıya giderek gerekenleri yapmanızı öneriyoruz. 2017 yılında yapılan bir değişiklik sebebi ile bu yöntem uygulanmaya konulmuştur.

DİKEY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ

GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü

Kredi Dairesi Başkanlığına

ANKARA

           ………..Ünıversitesinden  mezun olup,  dikey  geçiş yaparak ……………Üniversitesine kayıt yaptırdım.

           İlgili belgeler ekte sunulmuş olup,  Kurumunuzdan  almış olduğum burs/kredi  naklinin yeni okuluma yapılması hususunda,

          Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

…/…/201..

AD-SOYAD

İMZA

EKLER:

1-DGS sonuç belgesi

2-Yeni okulunuzdan  kayıt yaptırdığınız tarih ve sınıfınızı (burs için3.sınıf) gösterir belge

TC Kimlik No     :……………

Öğretim Kurumu:…………….

E-Mail                 :………………….

Cep Tel No         :…………………

ADRES              :………………….

Dilekçe örneğini Word dosyası halinde indirmek için tıklayın.

DGS İle Üniversiteler Kaçıncı Sınıftan Başlatıyor? adlı yazıya gitmek için tıklayın.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

90 Yorum

 1. şimdi dgs ile geçiş yaptım ama 1 yıl hazırlık okumam gerekiyor internetten hazırlık okuyanlara burs verilmeyecek 3. Sınıfa geçtiğinde yararlanabilir yazıyor. 2 yıllığı okuduğum sırada herhangi bir burs almadım. Burs verilmeyecekmi bana Cevaplarsanız çok memnun olurum Teşekkürle

   
  1. Merhaba, henüz burs başvurusu yapmadıysanız yeni yerleştiğiniz eğitim kurumunda tekrardan burs başvurusu yaptığınız takdirde burs alabilirsiniz.

    
  1. Merhaba Suzan Hanım, tekrardan dilekçenizi gönderdiğiniz takdirde ödenmeyen zamanların ödemesi de yapılacaktır. Çünkü sözleşmeniz gereği kaç ay burs alacağınız belirlenmiş olacaktır.

    
   1. Hocam o geri ödeme içinde mi? yeniden dilekçe yazmamız lazım. Nakil başvuru dilekçesi yeterli mi?

     
     1. Hocam tam kendimi anlatamadım orada. Dgs nakil başvurusu yaptığımız zaman hazirandan itibaren almadığımız ayların ödemesini almak için tekrardan dilekçe yazmamız gerekiyor mu ben bunu sormak istedim aslında

       
     2. Hayır tekrardan dilekçe yazmanıza gerek yok.Zaten almadığınız sistemde görünür. Bu konuda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

       
  1. Merhaba Kadir, dilekçeyi ilgili birime gondermen gerekiyor. Nakil basvurusu sadece halihazirda okudugun universitede donem arasinda gecis yaptigin durumlarda yapiliyor.

    
   1. Hocam ben dgs ile geçiş yaptım hiç ara vermeden ve kredi alıyorum okula başlayınca devam ediyor mu yoksa dilekçe mi vermem gerekiyor İnternette e devlet üzerinden yapılıyor vs yazıyor ama dilekçe konusu da geçiyor bilgi verirseniz sevinirim

     
    1. Merhaba Rabia, yazımızda bulunan dilekçe örneğine göre dilekçeni yazarak gerekli adrese gönderimini sağlaman gerekiyor. Bu çok daha garantici bir tavır olacaktır. Yeni sistem değişiklikleri ile ilgili sorunlar yaşanabileceği için E-Devlet üzerinden başvuruyu ikinci plana bırakmanı öneririm.

      
     1. Merhaba ben iki yıl kredi aldım önlisans okurken sonra bir yıl ara verip DGS kazandım şuan devam ediyorum kredi geri ödeme e devlette 2020 temmuz ayında gözüküyor okula devam ettiğim için geri ödeme başlar mi ertelenir mi ?

       
     2. Merhaba hocam ben 2 yıllık bitirdim 4 yıllığa ara vermeden geçiş yaptım 1 yılda hazırlık var 2 yıllıkda burs aldım hazırlık dahil bursum devam edicek mi ?
      Burs nakil işlemlerinin e devlet veya dilekçenin başvuru tarihi var mı acaba? Teşekkür ederim

       
     3. Hazırlıkta burs alamazsınız. Normal bölüme geçiş yaptığınızda alabilirsiniz. Burs başvuruları bitene kadar başvuru yaparsanız iyi olur. Net bir tarih bilgim yok.

       
 2. Merhaba ben dgs ara vermeden kazandım. 2. Sınıftan başlatacaklar bursum krediye mi dönüşecek. Yada ikinci siniftan vermiyor 3 siniftan mi burs verilmeye başlıyormuş 2019 sistemde böyle bir değişikli var mi

   
  1. Merhaba, burs krediye dönüşmüyor eskiden nasıl alıyorsan yine ayni sekilde almaya devam ediyorsun. Sadece e devlet uzerinden veya dilekce yoluyla basvuru yapman gerekecek tekrardan.

    
    1. Merhaba Hacer, Eğer ara vererek yerleşmiş isen kredi/burs alamıyorsun. Detaylı bilgi için herhangi bir KYK ile iletişime geçerek bilgi alabilirsin.

      
   1. Merhaba ama kyk müdürlüğünü aradigimizda 2. Sınıftan başlatınız için burs verilmiyor diyor 3. Sınıfa geçerseniz burs alırsınız diyorlar.

     
     1. Önceki soruma krediniz görünen tarihte başlıyor yazmışsınız fakat e devlette borç erteleme diye bir şey var erteleme olmuyor mu o şekilde?

       
 3. ben kredi aldım ve ara verdim şimdi de 3. sınıftan başlatıyorlar ama ben alamıyıcakmıyım bilmek istiyorum ona göre başımın çaresine bakmam lazım hızlı cevaplarsanız sevinirim

   
 4. DGS ile geçiş yaptım önceden burs alıyordum ama 2. Sınıftan başlıyormuş bursum devam eder mi yoksa 3. Sınıfta mi alabilirim?

   
 5. Merhaba ben dgs ile ara vermeden yerleştim önceden burs alıyordum şimdi bana gene mi burs verilecek yoksa kredi mi onu öğrenmek istiyorum. Bide yazın almadığımız burs parasını verecekler mi bize cevaplarsanız teşekkür ederim

   
  1. Merhaba Hasan, ara vermeden yerleştiysen daha önce kredi mi burs mu aldığını bilmediğim için bir şey söyleyemiyorum. Eğer kredi aldıysan kredi almaya devam edersin fakat burs aldıysan aynı şekilde burs almaya devam edersin. Arada bulunan ödenmemiş zamanların ödemelerinin yatıp yatmayacağını KYK ile iletişime geçerek öğrenebilirsin. Başarılar

    
 6. Merhaba, ben önlisans bitirdim ara vermeden dgs ile başka bi üniversiteye lisansa geçtim. Önlisans okurken burs alıyordum. bi hafta önce E-devletten burs nakil başvurusu yaptım. Fakat kafam karıştı, dilekçe mi göndermem gerekiyor? Ayrıca eğer sistemde 1.sınıf veya 2.sınıf gözüküyorsak burs devam etmez mi?

   
  1. E Devlet üzerinden başvuru yaptıysanız tekrardan dilekçe göndermenize gerek yok. Dilekçe hizmeti sadece E Devlete alternatif olarak kullanılıyor.

    
 7. merhaba ben Akdeniz üniversitesinden Yakın Doğu Üniversitesine geçiş yaptım, Akdeniz Üni de 2.yarım dönemi uzatmıştım devamsızlıktan kaldığım bir ders yüzünden. Dönem bittiği gibi dgs sınavına girdim ve geçişimi yaptım kredim devam eder mi? Ayrıca Yakın Doğu Üniversitesinde henüz ders seçimi yapmadığım için 1.sınıf gözüküyorum ders seçimi yapınca değişecek dediler ekteki belgede 1. sınıf gözükeceğim sorun olur mu ?

   
  1. Kredi almaya devam edeceksiniz. Herhangi bir sorun olmaz. Tabi ki E Devlet üzerinden kredi başvurunuzu yaptıysanız. Diğer sorunuza gelince üniversite kurulu DGS ile gelen öğrenciler için toplantı yapıyor. Bu toplantıda çıkan sonuca göre 2. sınıftan devam edip etmeyeceğiniz belli olacak. En net bilgiyi almak için öğrenci işleri ile detaylı görüşme yapabilirsiniz.

    
 8. Hocam ben ara vermeden dgs ile geçiş yaptım. Ön lisansta burs alıyordum ve devamı için dilekçe gönderdim. Şimdi. 3 sorun var size. 1.si burs almaya ne zaman başlarım. 2. sorum büyük ihtimalle 2.sınıftan başlıcam 3 sınıfa kadar burs alamayacak mıyım? Son sorum ise yaz boyunca burs alamadım bu alamadığım ücrette tahsis edilecek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

   
  1. KYK Burs Yönetmeliğinde “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.” ibaresi bulunuyor. Yönetmeliğe göre yorumlamalar yapmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için Kredi Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

    
 9. KYK Genel Müdürlüğü DGS ile geçiş yapan öğrencilerin 3. sınıftan devam etmediği takdirde (muafiyetlere göre 1.ve 2. sınıftan başlayan öğrenciler) burslarının üçüncü sınıfa kadar bekletileceğini söylüyorlar ama siz devam edeceğini söylüyorsunuz bu nasıl mümkün ?

   
  1. KYK Burs Yönetmeliğinde “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.” ibaresi bulunuyor. Yönetmeliğe göre yorumlamalar yapmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için Kredi Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

    
 10. Merhaba, önlisans ta burs alıp intibak ile 2.siniftan baslayanlarda 2.sinifta burs alabilir demişsiniz ama kyk’nın sitesinde 3.siniftan devam etme şartı aranıyor, kafam karıştı yardımcı olabilir misiniz acaba?

   
  1. KYK Burs Yönetmeliğinde “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.” ibaresi bulunuyor. Yönetmeliğe göre yorumlamalar yapmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için Kredi Yurtlar Kurumu ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

    
 11. Merhabalar ben nakil için başvuruda bulundum yaz ayı ödemelerini alabilicekmiyim bilgi veirrimsiniz

   
 12. DGS ile ilk senemde geçiş yaptım e devlet üzerinden bir türlü nakil yapamadım sürekli bakımda falan diyor bende dilekçe yazıp yolladım fakat kyk çağrı merkezinde nakil işlemi sadece e devlet üzerinden yapılıyor diyorlar ama bir türlü açılmıyor geçiş yaptıktan sonra 30 gün içinde başvurulması gerekiyormuş bende ne olur ne olmaz diye son 5 günüm kala yolladım dilekçeyi e devletinde bu gidişle açılacağı yok sizce herhangi bi sorun yaşar mıyım ?

   
  1. Sadece iki yol var nakil basvurusu icin eger E-Devlette sorun. Var ise kyk cagri merkezini arayarak bilgi verin sizi yonlendireceklerdir.

    
   1. 10 gün boyunca bilgi verdim kesinlikle yönlendirmediler sürekli deneyin dediler başka yolu yok mu dediğimde yok dediler ve bunu tek bir kişi söylemedi hepsi bu şekilde söyledi

     
    1. Eğer KYK tarafından bilinen bir hata mevcutsa. Bunu düzenlemek adına ileride başvurular ile ilgili süre ertelemesi vs. gibi adımlar atılacaktır.

      
 13. Söylediğiniz adrese posta yoluyla evrakları gönderdim ancak herhangibir geribilirim gelmedi

   
  1. Merhaba siz hangi adrese gönderdiniz ve geri dönüşü ne kadar surede sağladılar ben e devlette yazan adrese gönderdim acaba hangisi dogru

    
 14. Merhaba çok acil lütfen yardım edin ben DGS yi ara vermeden kazandım ve kredi alıyordum devam etmesini istiyorum e devlette nakil başvurusu yapmam gerekiyor fakat sistemde yaşanan bir aksaklıktan dolayı falan bir şeyler diyor ama internetten araştırdım okulun değişmesi DGS yatay geçiş falan vesaire lerde bir ay içinde e devlet’ten nakil işlemlerini yapmamız gerekiyor benim 10 Ekim’de 1 ayında olacak ve hala aynı yazıyı görüyorum e-devlette ne yapmam lazım ne olur bana yardım edin o krediyi almam lazım ailemin maddi durumu iyi değil

   
 15. Merhabalar ben dgs ile ara vermeden geçiş yaptım 3. sınıfım ve aktif öğrenci oldum ama bu süreçte eylül ve ekim burslarını alamadım. Edevletten başvuru yapmayı denedim ama posta yoluyla dilekçe yollayın yazısı çıktı. Dilekçeyi yollarken eylül ve ekim aylarında almadığım bursları almak için ek olarak ne yazmam gerekiyor nasıl bir belge göndermem gerekiyor?

   
   1. peki başvurmak için belirli bi süre var mı? 1 ay yazmışlar neye göre 1 ay? ondan sonra başvurunca alamıyor muyuz?

     
    1. Kredi Yurtlar Kurumunun Kredi ve Burs yönetmeliğinde bu konu ile ilgili bilgi veriliyor. Kredi ve Burs başvuruları, öğrencilerin DGS ile geçiş yapmaları durumunda 1 ay içerisinde başvuru yapması gerekmektedir.

      
     1. peki bu 1 aydan kastları aktif öğrenci olduktan sonra 1 ay mı? çünkü okul kaydım yapıldığı zaman pasif öğrenci kaldım neredeyse 20 gün ve ben internetten başvuru için bekliyordum ama sistem açıldığında posta yollayın diye yazı çıktı. bugünde eğer okul kaydına göreyse son günüm.

       
 16. 2 yıllık bitirdim 1 dönem uzadı ve bu süre boyunca kredi alıyordum sonra kapattırdım krediyi ve uzayan dönemin ardından dgs yaptım 3.sınıfı bitirdim şuan 4.sınıfa başlıcam tekrar kredi alabilirmiyim

   
 17. Merhaba, önlisans eğitimim bittikten sonra ara vermeden lisans öğrenimine geçtim. kredimin devam etmesi için nakil işlemi yapmam gerektiği söylendi. E-devlet sistemi üzerinden nakil istediğimde “GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE BURS/KREDİ NAKİL İŞLEMLERİNİZİN İNCELENEBİLMESİ İÇİN ESKİ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN AYRILDIĞINIZ TARİH, AYRILDIĞINIZ TARİHTE BULUNDUĞUNUZ SINIFI GÖSTERİR BİR BELGE Yİ DİLEKÇE EKİNDE GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN – KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA – ADRESİNE POSTA YOLU İLE GÖNDERMENİZ GEREKMEKTEDİR.”
  şeklinde bir uyarı mesajı alıyorum. kyk danışma merkezini aradığımda ise yalnızca dilekçe göndermemin yeterli olacağını söylüyorlar. şu an ben tam olarak nasıl bir yol izlemeli, hangi belgeleri kendilerine iletmeliyim?

   
 18. Merhaba
  Ben SDÜ ‘ den önlisanstan geçen ay mezun oldum.Mezun olmadan önce 2 yıl kredi aldım. Şimdi DGS ile başka bir üniversiteyi kazandım. Ama beni 3.sınıftan değilde 2. Sınıftan başlatıyorlar . Bu durumda kredi almaya devam edebilir miyim ?

   
  1. Kredi almaya devam ediyorsunuz. Ama durum şöyle ki; sözleşmede 4 yıllık imza atmış olacaksınız. Bu sebepten kaynaklı olarak 2 sene daha alabiliyorsunuz.

    
   1. Ama sözleşme 2 yıllıktı. 11.250 TL idi. Çünkü sonuçta başta önlisans okuduğum için öyle çıkıyordu.

     
    1. Nakil işlemi gerçekleştirildiğinde. Sözleşmeniz 4 yıl olarak dönüştürülecek zaten 11.25 olan miktarın üzerine ekleme yapılacak.

      
     1. Çok teşekkür ederim
      1) Peki 2 yıl daha alacağım kredi bu yıl mı başlayacak yoksa gelecek yıl mı başlayacak?

      2) Bir de geri ödemeler nasıl olacak ?
      Daha önce aldığım 2 yıllık kredinin geri ödemesi 2021 de başlıyor ?

       
 19. Merhaba, ben DGS ile ara vermeden yerleştim. Önlisans okurken burs alıyordum. Şuan sistemde 3.sınıf gözüküyorum.E-devletten henüz daha durum düzelmemişken yani 1.sınıf görünüyorken nakil başvurusu yaptım. Nakil talebi olumsuz 3.sınıf olduğunuzda başvuru yapın uyarısı aldım. Tekrar e-devletten başvuru yapamıyorum. Konuyu anlatan bir dilekçe yolladım genel müdürlüğe. Sizce bir sorun yaşar mıyım? Tahmini ne zaman dönüş sağlanır ? Ayrıca 30 gün içinde bildirmem gerektiği için eğer kendileri 1 aydan fazla bir sürede geri dönüş yaparsa sıkıntı olur mu ?

   
  1. Dilekçeniz hakkında size gerekli geri dönüşler yapılır. Bu konu ile ilgili tam bilgim olmasa da mağdur edeceklerini düşünmüyorum.

    
 20. Dilekçe yazıp göndereli 12 gün oldu hiçbir dönüş almadım yalnız ben kyk nın Web sitesindeki ve e devlette yazan adrese yolladım dilekçeyi şimdi buradaki yazılanları okurken

  https://dgsbilgi.com/dgsde-kyk-kredi-burs-nasil-devam-ettirilir/

  şöyle bir link verilmiş ve bu linkte dilekçenin gönderileceği adres benim gönderdiğim adresten farklı linkteki adres YURTKUR KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI, CEMAL GÜRSEL CAD. NO:61 06590 CEBECİ-ANKARA doğrusu gerçekten bu adres mi olacaktı

   
 21. Önlisans öğrenimimde 1 dönem uzattım dolayısıyla 1 yıl geç mezun olabildim. DGS ile geçiş yaptığım okulda 2. sınıf başladım. KYK Kredisi almaya devam edebilmek için 3. sınıf olmam gerektiğini söylediler okulda. O yüzden herhangi bir dilekçe gönderimi veya başvuru sağlamadım. Şimdi 3. sınıfım dilekçeyi gönderip Kredi almaya devam edebilir miyim? ( 2015 ve 2016 yıllarında Öğrenim Kredisi aldım.)

   
 22. Dgs ile aynı universitenin ön lisans’indan lisans’ina geçtim. Kredi burs nasil başvurum olumsuz sonuçlandı. 2.sinifim ve tekrar basvuru yapmaya çalıştım. Daha önce aldığınız için suan kredi alamazsiniz diyor. Ne yapacağım????

   
  1. KYK Genel Müdürlüğüne göndermeniz gerekiyor. İsterseniz her iki tarafa da gönderebilirsiniz garanti olması için herhangi bir zararı olmaz size.

    
 23. Hazırlık sınıfında bursumu alamıycaksam kredi alabilicek miyim ? Yada hazırlık bitene kadar hiçbir gelirim olmuycakmı ?

   
 24. Ben 4 gün önce gönderdim ama herhangi bir dönüş almadım daha önce gönderenler dönüş sağlanmış mi kaç gün içerisinde dönüş yaptılar bilgisi olan cevap yazabilir mi

   
 25. Merhaba ara vermeden 4 yılık üniversiteye geçiş yaptım kredi alıyordum şimdi e devleten giriş yaptığımda nakil başvurusu çıkıyor yapıyorum
  ((GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE BURS/KREDİ NAKİL İŞLEMLERİNİZİN İNCELENEBİLMESİ İÇİN ESKİ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN AYRILDIĞINIZ TARİH, AYRILDIĞINIZ TARİHTE BULUNDUĞUNUZ SINIFI GÖSTERİR BİR BELGE Yİ DİLEKÇE EKİNDE GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN – KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA – ADRESİNE POSTA YOLU İLE GÖNDERMENİZ GEREKMEKTEDİR.)
  bu yazı çıkıyor ayrıca benim Öğrencilik Statüsü:PASİF ÖĞRENCİLER (KAYIT YENİLEMEMİŞ) yazıyor bir sorun olurmu henüz okulda ders kayıtları olmadı

   
 26. Hocam burs devam dilekçe kabul oldu ve size çok önemli sorum var. Yönetmeliğe göre 4 yıl burs alabilirsiniz diyor ama yaz boyunca burs almadım. O yüzden ben diğer burs alanlardan 3 ay eksik almış olacam. Bu ücrette tahsis edilecek mi?

   
  1. Hayır ücrette almadığınız günler tahsis edilmez. Bunlar zaten sistemde kayıtlı oluyor. Eğer dönem içerisinde almadığınız ayları öderlerse ödemek zorunda kalırsınız.

    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu