Üniversite Rehberi

Dokuz Eylül Üniversitesinde Öğrenci Olmak

Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir’in 2. en büyük üniversitesi olarak 20 Temmuz 1982’de kurulmuştur. İzmir’in çevre okullarından taşınan bazı fakülteler ve Dokuz Eylül bünyesinde açılan yeni fakülteler ile eğitim – öğretim hayatına açılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi neredeyse bir şehir kadar olan nüfusuyla , İzmir’in her yerine dağılan kampüsleriyle size yeni bir kapı açacaktır. Bu kapının ardında sadece meslek edinmekle kalmayacak hayatın artılarını ve eksilerini tüm çıplaklığıyla göreceksinizdir. Eğitim koşulları bazen sizi zorlasa da bu açığı kapatabilecek bir şehirde yaşıyor olduğunuzu unutmamak gerekir. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüs Ulaşımı Nasıldır?

    Gün geçtikçe yenilenen , yeni fakülteler açmaya devam eden Dokuz Eylül Üniversitesi büyük ve ana kampüsü olarak Tınaztepe kampüsüyle bilinmektedir fakat 16 yerleşkeden oluşmaktadır . Ana kampüs Tınaztepe’den sonra en bilindikleri İzmir’in Buca ilçesinde yer alan Dokuzçeşmeler Kampüsü ve Buca Eğitim kampüsüdür. İzmir’in farklı ilçelerinde de kampüsleri vardır. Bunlardan biri de tıp fakültesi ve güzel sanatlar fakültesini de içinde bulunduran Balçova kampüsüdür. Turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksekokulu ise İzmir’in en güzel yerlerinden fakültenin ismiyle de oldukça uyum sağlayan Foça’dadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ise İzmir’in kalbinin attığı Alsancak’ta bulunmaktadır. Ana kampüs Tınaztepede ulaşım belediye otobüsleriyle oldukça kolaylaşmıştır. Tınaztepe kampüsün içinde ulaşım bazı araçlar yani ringlerle ücretsizdir. Şu anda toplamda Tınaztepeye giden ve içinde dolaşan 16 otobüs bulunmaktadır. Peki Tınaztepenin içinde değil de Tınaztepeye ulaşım nasıl diye soracak olursanız o da oldukça kolaydır. Şehrin göbeği Konak’tan 104 ve 304 numaralı otobüslerle ya da İzmir’e özel bir metro da diyebileceğimiz İzbanın Şirinyer durağında inerek yine belediye otobüsleriyle kampüse ulaşım sağlanabilir. 

Tınaztepe Kampüsüne Giden ESHOT Numaraları

104 Tınaztepe-Konak
171 Tınaztepe-Konak
176 Tınaztepe-Demirciköy
177 Tınaztepe-Kaynaklar
277 Tınaztepe-Otogar
290 Tınaztepe-Bostanlı
353 Tınaztepe-Gaziemir
390 Tınaztepe-Bornova
412 Tınaztepe-Yerleşke
465 Tınaztepe-Konak
476 Tınaztepe-Şirinyer
490 Tınaztepe-Üçyol (HATAY)
671 Tınaztepe-F.Altay (BALÇOVA)
676 Tınaztepe-Şirinyer
690 Tınaztepe-F.Altay (BALÇOVA)
878 Tınaztepe-Şirinyer

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevresinde Yurt ve Ev Olanakları

      Dokuz Eylül Üniversitesi çevresinde birçok özel yurt ve öğrenciler için oluşturulan isterseniz uygun fiyatlı isterseniz daha refah seviyesini arttırmaya odaklanılan şekilde tasarlanmış evler bulunmaktadır. Çevresinde oldukça gazla ev ve yurt bulunmakta ve barınma sorunu en aza indirgenmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin  kendine ait yarı – özel yurt diyebileceğimiz Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Yurdu da vardır. Tınaztepe , Dokuzçeşmeler ve Buca Eğitim Fakültesi’ne oldukça yakındır. 357 oda ile Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerine hizmet vermekte olan yurdun seçenekleri oldukça avantajlıdır. Tüm odalarda odaya özel banyo ve tuvalet mevcut olmakla beraber her odada özel olarak telefon bulunmaktadır. Ancak internet erişimi her odaya özel internet bulunmadığından sıkıntı yaratmaktadır. Ortak kullanım alanlarında ise öğrencilerin ücretli olarak kullanabilecekleri çamaşır yıkama odaları ve ütü odaları bulunmaktadır . Yurdun yemekhanesi ise okul yemekhanesiyle aynı şirkete bağlıdır dolayısıyla okulda çıkan yemek listesiyle yurdun yemek listesi aynıdır. Eğer Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nda kalmayı düşünürseniz tercih sonuçları açıklandıktan sonra internetten gerekli evrakları hazırlayıp size özel odayı seçip başvurabilirsiniz. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Not Sistemi ve Çan Eğrisi

    Dokuz Eylül Üniversitesinde not ortalamanız 4 üzerinden hesaplanır. Harf notlarını ise çan eğrisi etkilemektedir. Çan eğrisi , sınav sonucunda herkesin aldığı notların aritmetik ortalaması alınması sonucunda harf notunuzun yeniden hesaplamasıyla sonuçlanır. Eğer notunuz sınıf ortalamanızı ne kadar çok geçerse harf notunuz da o kadar yükselir. Çan eğrisinin avantajları kadar dezavantajları da vardır. Notunuz çan eğrisinin altındaysa harf notunuz da bununla beraber düşmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesinde dersleri geçmek sadece çan eğrisine bağlı değildir. Bazı fakültelerde 50 bazı fakültelerde 60 olan barajı da geçmeniz gerekir. Bu barajı geçemezseniz çan eğrisinin bir artısını ya da eksisini göremezsiniz. Barajın altında kalmanız harf notunuzun FF olduğu anlamına gelir yani üniversite dilinde bu dersten kaldığınızı göstermektedir. Barajı geçtiğiniz takdirde ise çan eğrisi harf notunuza etki edecektir.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve Çevresinde Sosyal Yaşam

      Dokuz Eylül Üniversitesinde kampüs dışında da oldukça sosyalleşebilmek mümkündür. Kampüslerin çevresinde yeni cafeler açılmaya devam edilmektedir. Hatta bunlardan bazılarını öğrencilerin kendileri açmaktadır. Okulun içinde de kendinizi geliştirmeniz için olanaklar sağlanmaktadır. Her fakültenin kendine ait farklı kulüpleri vardır. Bunlardan bazıları fakültenin bölümleri ile alakalı bazıları ise kültür , sanat gibi konularla alakalı kulüplerdir. Kendi bölümlerinizle ilgili kulüplere üye olduğunuz takdirde farklı deneyimler de elde edeceksenizdir. Büyük şirketlerin seminerlerine katılacak , meslek adayları olduğunuz bölümleriniz hakkında daha net bilgilere sahip olabilme ihtimaliniz artacaktır. Çoğu seminerden eliniz boş dönmeyecek , ilerde iş hayatına adım atarken işinize yarayacak sertifikalar alacaksınızdır. Bu kulüpler sayesinde kendinize staj bulmayı da kolaylaştırabilirsiniz. Kulüpler büyük şirketlerle anlaşma yaparak okul açısından çoğu öğrenciye hem staj imkanı sağlar hem de bilgi alışverişini kolaylaştırmaktadır. Hobileriniz ile ilgili bir kulübe üye olmak isterseniz tiyatro kulübü , müzik kulübü hatta scuba diving kulübü gibi birçok kulüp bulunmaktadır. Hobilerinizle alakalı kulüpler hem yeteneklerinizi geliştirecek hem de size okuldan arkadaş edinmenize yardımcı olacaktır . Çevre kulüpleriyle doğaya katkıda bulunabilir , kültür sanat kulüpleriyle farklı etkinliklere katılabilir , bungee jumping gibi kulüplerle ise adrenalin tutkunuzu arttırabilirsiniz. Eğer kültür sanat kulüplerine üyeyseniz sene sonunda gösterileriniz olacaktır. Tiyatro kulübü , müzik kulübü bunlara birer örnek olabilir. Bahar şenlikleri her üniversitede olduğu gibi bu okulda da vazgeçilmezdir. Dört sene aradan sonra 2019 yılında ücretsiz konserlerle beraber baharın gelişi Mayıs ayında kutlandı. Bahar şenlikleri Dokuz Eylül Üniversitesi ‘ nde Tınaztepe yerleşkesinde Dokuz Eylül amfi tiyatroda yapılmaktadır. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Kütüphanesi Çalışma Saatleri

      Okulun size sağladığı olanaklardan biri de kütüphanelerdir. Ana kampüs Tınaztepe yerleşkesinde bulunan kütüphane 24 saat açıktır. Sınav zamanları , normal zamanlar burada ders çalışabilir , araştırma yapabilirsiniz. Tınaztepe dışındaki kampüslerde de ana kampüsteki kadar büyük olmasa da çalışma odası adı altında kütüphaneler bulunmaktadır . Buradaki kütüphaneler sadece vize ve final haftaları 24 saat açıktır . Okulun cafeleri geceleri orada sabahlayıp ders çalışan öğrencilere bazen çay bazen çorba ısmarlarlar . Bu gibi incelikler de size bir ev sıcaklığı hissettirir . Ramazan ayında ise Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanesinde ücretsiz yemek yiyebilirsiniz. Normal zamanlarda yemekhanede yemek yiyebilmek bir öğün için 2.25 ₺ olarak hesaplanmıştır. Ana kampüste vegan yemek seçeneğini bulunmaktadır. Okuldaki tüm farklılıklara saygının da bir göstergesidir. Tınaztepe yerleşkesi ve Dokuzçeşmeler yerleşkesi arasında ise Tarık Akan Gençlik Merkezi bulunmaktadır. Tarık Akan Gençlik Merkezi ‘ ne üye olarak burada da farklı etkinliklere dahil olabilmek , kütüphaneyi kullanabilmek oldukça kolaydır . Üyeliğinizi Tarık Akan Gençlik Merkezi’ ne giderek ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. 

Dokuz Eylül Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Nedir?

       Üniversitede dış ilişkiler koordinatörlüğü bulunmaktadır. Dış ilişkiler koordinatörlüğü öğrencilerin yurtdışında okumasını kolaylaştırır , sadece yurt dışında değil farklı şehirlerde farklı ortamlarda okumanıza da yardımcı olur. Dokuz Eylül Üniversitesinin de desteklediği programlardan bazıları Akredite , Erasmus+ , Farabi , Mevlana gibi programlardır. Farabi ile okulumuzun anlaştığı okullarda yurtiçinde bir sene veya bir dönem okuyabilir. Erasmus ile yurtdışında hibe alarak eğitim alabilirsiniz .Akredite programı ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 11 bölümde kabul görülmüştür. Kabul edilen bölümlerin hepsi mühendislik fakültesindedir. Bu programlara katılabilmek için belirli bir ortalamaya sahip olmanız gerekir . Dokuz Eylül International sayfasında internetten bu konu hakkında tüm şartları öğrenebilirsiniz. 

Dokuz Eylül Üniversitesinde Okuyan Ünlüler

Şenay Gürler

Acemi Cadı, Kaçak Gelinler, Avrupa Yakası, İkinci Bahar, Çılgın Bediş gibi 20’ye yakın dizi ve filmde oyunculuk yapan Şenay Gürler, Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema bölümü mezunudur.

Emre Aydın

Ünlü sanatçı müzik hayatına Bornova Küçükpark’ta çıktığı barlarda başlamıştır. Özellikle 2006 yılında çıkardığı “Afilli Yalnızlık” eseriyle büyük sükse yapan Emre Aydın Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur.

Coşkun Can Aktan

Sosyal bilimler alanında yaptığı çalışmalarla tanınan bilim insanı. Dünyanın bir çok ülkesindeki üniversitelerde misafir araştırmacı olarak görev yapan Aktan’ın yurtiçi ve yurtdışında birçok makalesi bulunmaktadır. Coşkun Aktan Dokuz Eylül Üniversitesi mezunudur.

Oktay Vural

Milliyetçi Hareket Partisi’nin grup başkanvekili olarak TBMM’de görev yapan Oktay Vural yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapmıştır. Oktay Vural ayrıca 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Yardımcı Doçent görev almıştır.

Engin Altan Düzyatan

2012 yılında en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Düzyatan Anadolu Kartalları, Newyork’ta Beş Minare, Romantik Komedi, Koçum Benim, Diriliş: Ertuğrul gibi birçok dizi ve filmde görev almıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi tiyatro bölümü mezunudur.

Gökhan Kırdar

Birçok dizi ve filmin müziğini yapan Kırdar, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur.

Yeşim Ceren Bozoğlu

Tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğu yapan Bozoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümü mezunudur.

Raşit Çelikezer

Yönetmen, oyuncu, senarist Çelikezer, Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunudur.

Yavuz Tatış

Türkiye’nin en zengin tarihi eser koleksiyonlarından birine sahip olan Tatış, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi almıştır.

Sarp Apak

Aktif yaşamında oyunculuk yapan Sarp Apak, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde oyunculuk eğitimi almıştır.

Vahide Gördüm

Öğrencilik hayatında ilk olarak İktisat bölümünü kazanan Vahide Gönlüm, daha sonrasında tekrardan sınava girerek Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini kazandı.

Şebnem Bozoklu

Ulan İstanbul gibi birçok diziden tanıdığımız Şebnem Bozoklu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olmuştur.

Türkan Derya Güven

Türkan Güven, İstanbul’da doğmuştur. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Bülent İnal

Payitaht Abdülhamit ve Karayılan dizilerinden çok yakın tanıdığımız Bülent İnal, Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı mezunudur.

Necmi Yapıcı

Birçok diziden tanıdığımız Necmi Yapıcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

Kudret Sabancı

İzmir Bergama doğumlu olan Kudret Sabancı memleketi İzmir’de üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünden tamamlamıştır.

Semih Kaplanoğlu

Aslen Karşıyaka’lı olan Semih Kaplanoğlu, üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamlamıştır.

Soner Olgun

Soner Olgun, Türk müzisyen. Fethiye’de dünyaya gelen Soner Olgun, Bornova Anadolu Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro/Dramatik Yazarlık Bölümünden mezun oldu.

Ayşe Tunaboylu

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları ve Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

Hüseyin Avni Danyal

1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Cengiz Küçükayvaz

Maskeli Beşler ve Çiçek Taksi yapımları sayesinde çok yakından tanıdığımız bir isim olan Cengiz Küçükayvaz, Dokuz Eylül Üniversitesi  Tiyatro ve Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

Özgür Ozan

Arka Sokaklar ve Çocuklar Duymasın dizilerinde başrol oynarak neredeyse hayatımız boyunca en fazla izlediğimiz diziler ile hayatımıza girmiştir. Özgür Ozan Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları ve Oyunculuk mezunudur.

Büşra Pekin

Çok Güzel Hareketler Bunlarda Yılmaz Erdoğan’ın keşfettiği nadide yeteneklerden biridir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu