DGS Geçiş Bölümleri

KPSS Nedir? Atamalar Nasıl Oluyor?

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), halk arasında hayatımızın ne yöne gideceğini belirleyen sınav olarak bilinmektedir. Kendi içerisinde dallara ayrılan bu sınav ile devlet kurumlarında iş imkanı bulabiliyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilecek personeller bu sınav ile belirlenmektedir. İçerisinde ayrıldığı dallar adayın üniversitede okuduğu bölüme göre çeşitlilik göstermektedir. Alım yapılan kadrolar A ve B olarak birbirinden ayrılmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan bu sınava daha detaylı bakmak için KPSS Nedir? Atamalar Nasıl Oluyor? başlıklı yazıyı birlikte inceleyebiliriz.

KPSS Bölümlere Nasıl Ayrılır?

KPSS adayın üniversite eğitimini gördüğü bölümlere göre ve bu bölümlerde gördüğü eğitimin sonunda atanağı mesleğe göre sınıflara ayrılmaktadır.

 • KPSS A
 • KPSS B
 • KPSS ÖĞRETMENLİK

Bu üç bölümün sınavlarının arasındaki farklılıkları daha kolay anlaşılması için tablo halinde size göstermek istiyoruz. Daha detaylı bir bilgi almak için tabloyu dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.

SINAV TİPİKİMLER GİRERATAMAKADROLARHANGİ YILLARPUAN TÜRÜ
KPSS BTüm lisans mezunlarıPuana göre merkezi sistem atamasıA kadro harici memurluklarÇift yıllar; 2016,2018..KPSS-3
 KPSS AİİBF, SBF, Hukuk, Mühendislik ve diğerKurumunların ilan ile açtıkları yarışma sınavlarına başvurarakA kadro kariyer meslekleri; Müfettiş, denetçi, uzman, kontrolör, vs..Her yılKPSS-4 KPSS-120 arası kuruma göre
ÖğretmenlikEğitim ve Fen Edebiyat Fak. mezunlarıBoş kadro adedi ve adayların sıralamalarına göreÖğretmenHer yılKPSS-10 KPSS-121

KPPS A Ne Anlama Gelmektedir?

Genelde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan öğrenciler KPSS’ye bu bölüm üzerinden girmektedir. Kadrosunda açık bulunan kamu kurumları hangi kategoriden alım yapacaklarını KPSS sınavından önce belirtmektedirler. Aranan bölüm şartları genellikle aşağıda belirtilen bölümlerden olmuştur.

 •   Hukuk
 •   Siyasal Bilgiler
 •  İktisat
 •   İşletme
 •   İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden
 •   Ve bunlara denk olan yurtiçi ve yurtdışı  üniversite bölümleri.

KPSS A sınavına girmek için aranan şartlar arasında mezun olma şartı bulunmamaktadır. Fakat sınava girdikten sonra herhangi bir kamu kurumuna yerleşeceğiniz zaman kesinlikle diplomanızı almış olmanız gerekmektedir. Bu sebeple üniversitenin 3. ve 4. sınıflarında  okuyan bir öğrenciyseniz sınava girebilirsiniz. KPSS sisteminde alınan puanlar 2 yıl boyunca geçerli olacağı için mezun olduğunuz tarihlerde açılan ilanları takip ederek KPSS A puanınıza göre iş başvurusu yapabilirsiniz.

KPSS B Ne Anlama Gelmektedir?

KPSS A kategorisinin dışında kalan tüm meslekler KPSS B kategorisinden sınava girmektedir. Örneğin; mühendis, tekniker, teknisyen,memur, psikolog, mimar, veteriner ve buna benzer birçok meslek  bu kategoride sınava giriyor.

Bu mesleklerin kadrolarına atanmak için KPSS sınavına girerek B kategorisinden belirli puanları almanız gerekmektedir. Sınavlar genelde sonu çift sayı ile biten yıllarda (2016,2018,2020 gibi ) yapılmaktadır.  Sınavlardan kamu kurum ve kuruluşlarının istediği puanları alarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Atama işlemleri tamamen bilgisayar ortamında ÖSYM tarafından yapılmaktadır. B kategorisinden alım yapan mesleklerde mülakat yapılmamaktadır. Sadece adaylar için belirli katılım şartları koyulmuştur. Bu katılım şartları aşağıda belirtilen gibidir.

 • KPSS 3 puan türünde istenilen puana ulaşmış olmak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanununda belirtilen şartların hepsini taşıyor olmak,
 • Dört yıllık öğrenim hizmeti veren üniversitelerin bu puan grubuna denk olan yurtdışı veya yurtiçi bölümlerinden mezun olmuş olmak,
 • Erkek adayların askerliğini bitirmiş ya da bir süre boyunca erteletmiş olması,
 • Kamu kuruluşlarında görev yapmasına engel olacak herhangi bir özürünün bulunmaması,
 • Kamu kuruluşlarının memur adaylarından istediği tüm belgeleri eksiksiz olarak teslim etmiş olmak gibi şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir.

KPSS A Kategorisi Hangi Puan Türüyle Eşdeğerdir?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS’de toplamda 121 puan türü bulunmaktadır. KPSS 4 ve 120 aralığındaki tüm puan türleri alım ilanı yapan bütün kurumları ayrı ayrı temsil etmektedir. Bu sebeple memur adayı hedeflediği mevkinin hangi puan ile alım yaptığını kesinlikle bilmelidir. Bunun sonucunda çalışmalarını o yönde devam ettirerek sınavada o puan türünden girmelidir.

KPSS A Kategorisinde Açılan İlanları Nasıl Bulabilirim?

KPSS A kategorisinde açılan ilanlara ulaşmak için resmi gazeteden veya kurumların resmi internet sitelerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca bunların yanı sıra Devlet Personel Başkanlığı’da alım ilanlarını web sitelerinden duyurmaktadır. Alım ilanlarında en detaylı bilgiler adaylara verilmektedir.

KPSS B Atamaları Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS B için gerekli bölümde bahsettiğimiz gibi bu bölüme ait olan P3 puan türünden puan almak için sadece çift yıllarda yapılan sınavlara girmeniz gerekmektedir. 2019 KPSS B döneminde sınava girdin diye farzedersek, tamamlamanız gereken Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerini başarıyla tamamladınız diyelim. Sonuçlar açıklandıktan sonra puanınız ile aşağıda belirttiğimiz tarihlerde atamanız yapılabilecektir.

 • KASIM 2019
 • HAZİRAN 2020
 • KASIM 2020
 • HAZİRAN 2021

KPSS B Grubu Sınav İçeriği Nelerdir? Sınav Süresi Kaç Dakika?

KPSS B grubunun P3 puan türünde sınavına girmek için belirtilen Cumartesi gününde sabah oturumuna katılmanız gerekmektedir. Bu oturumda yapılan sınavın içeriği Genel Yetenek ve Genel Kültürdür.

 • Genel Yetenek: Bu test Türkçe ve Matematik sorularından oluşmaktadır. Testte her iki bölümdede 30’ar soru bulunmaktadır.
 • Genel Kültür: Bu test ise daha genel konulardan yani Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık  sorularından oluşmaktadır. Testlerde belirtilen soru miktarları Tarih 30, Coğrafya 18, Vatandaşlık 12 sorudan oluşmaktadır. Toplamda ise 60 soru bulunmaktadır.

Genel Kültür ve Genel Yetenek testinin süresi toplamda 120 dakikadır. Her iki testi çözdükten sonra puanları ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Bunun sonucunda P3 puanınız ortaya çıkmaktadır.

KPSS A ve B Sınavına Aynı Anda Girilebilir Mi?

Her iki sınavada girebilirsiniz. Tüm oturumlara girerek tüm puan türlerinden puanlarınızı görmeniz mümkündür. Fakat puan türlerinden aldığınız puanların yeterli olmadığını size belirtmiştik. Alım yapan kurumların şartlarını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İnşaat Mühendisi arayan bir kurum İİBF mezunu bir öğrenciyi kadrosuna almayacaktır. Bu sebeple tamamen okuduğunuz bölümle ilgili olan puan türü sınavlarına girmek sizin için fazlasıyla iyi olacaktır.

KPSS’ye Girmek İçin Yaş Sınırı  Var Mıdır?

Genel olarak KPSS’ye girmek için herhangi bir yaş şartı bulunmuyor. Fakat alım ilanı açan kurumlar kendi şartlarını belirttiği için bazı kurumlar yaş sınırı koyabiliyor. Bu sebeple alım ilanlarını mutlaka dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Aksi takdirde o kadar çalışıp çabalamanız boşa gidebilir.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Milletin başındaki bir bela. 22-23 yaşına kadar oku bir milyon sınava gir daha sonra birde memur olabilme umuduyla bir ömür boyu sürekli sınava gir.

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu