Haberler

KYK Burs Sonuçları Nasıl Öğrenilir ?

KYK Burs Sonuçları Nasıl Öğrenilir ? e-Devlet nasıl, hızlıca yapılır ? 2019-2020 KYK burs başvuru sonuçları taahhütname onayı ilgili detaylar

KYK sonuçları için Türkiye’de yüz binlerce öğrencinin heyecanlı bekleyişi bugün itibariyle sona erdi. Öyle ki, Ekim ayının son haftasında başvuru aşaması tamamlanmış, adaylar KYK burs ve kredi başvuru sonuçları sorgulamak için beklemeye koyulmuşlardır.Ülke genelinde dört bir yanda okumakta olan milyonlarca üniversite öğrencisinin beklediği 2019-2020 KYK burs ve kredi başvuru sonuçları hakkında heyecan dorukta Geçtiğimiz günler içinde, Yurtkur GSB, https://sonuc.kyk.gov.tr/ ve e Devlet Sorgulama adreslerinde yaşanan yoğunluk nedeninden Twitter’da ortaya atılan KYK burs sonuçları açıklandı!

 

E DEVLET İLE KYK KREDİ BURS SONUÇLARI SORGULAMA

Bu eğitim öğretim yılı (2019-2020) içinde, burs başvuru sonuçları heyecanla bekleniyordu. Adaylar, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yapacağı açıklama ile beraber sorgulama işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için e Devlet ile Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesinden gelecek duyuruya odaklanmış durumdaydı. Merakla beklenen sonuçlar açıklandı.

KYK BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre sonuçlar az önce açıklanmaktadır.

E DEVLET GİRİŞ İLE SORGULA

YURTKUR SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

BURS VE KREDİ BAŞVURU SÜRECİ NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Burs/kredi başvuruları her sene kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden bilgiler sağlanmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmalarını kapsamaktadır. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilerek sağlanmaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata yani şartları karşılayan uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilecektir.

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Başkan Erdoğan “2020 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar 500 liradan 550 liraya çıkıyor. Bu rakam biz hükümete geldiğimizde 45 liraydı. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak uygulanacak.” açıklamasında bulundu.

TAAHÜTNAME ONAYI ÖNEM ARZ EDİYOR

2019 – 2020 Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulaması) üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” yapmaları gerekmektedir.

15 yaşından küçük ya da anne/babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın KYK il/yurt müdürlüklerine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor. Bu işlemi yapmayan öğrenci burs ve kredi hakkı elde edemiyor.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu