Haberler

LGS 2020 Sınavı Ne Zaman ?

LGS 2020 sınavı ne zaman, hangi tarihte? 2020 LGS başvuruları nasıl ve nereden yapılacak? gibi sorular öğrenciler için stres kaynağı olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her sene ortaokul düzeyinden liseye geçiş yapacak öğrenciler için düzenlenen LGS ne zaman yapılacak sorusu 2020 ÖSYM ve MEB sınav takvimlerinin açıklanmasının ardından araştırılmaya devam etmektedir. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilmektedir. Peki, 2020 LGS sınavı ne zaman? LGS başvurusu nasıl ve nereden yapılacak işte cevaplar…

2020 LGS NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan sınav takvimine göre 2020 senesinde yapılacak sınav tarihleri geçtiğimiz günlerde duyurulmaktaydı. Liseye Geçiş Sınavı’na başvuruda bulunacak adaylar sınav tarihini öğrenip çalışma planlarına buna uygun şekilde düzenlemek isteniyordu. Bunun ardından ise MEB tarafından düzenlenen 2020 LGS sınav tarihini 7 Haziran olarak belirlediğini tüm adaylara duyurulmuştu.

LGS SINAVINDA KAÇ SORU SORULACAK?

Sözel Bölüm: Toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika süre verilecek.Türkçe: 20 T.C. İnkılap: 10 Din Kültürü: 10 İngilizce: 10

Sayısal Bölüm: Toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika süre verilecek.Matematik: 20 Fen Bilimleri: 20

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmamıştı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılmaktaydı. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanmalıdır. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırmıştı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecekti. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınmaktaydı.

LGS’de sayısal alan oturumu süresi 20 dakika uzatılmıştır. 50 soruluk sözel alanın süresi 75 dakika; 40 soruluk sayısal alanın süresi 80 dakika olmuştur. MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlanmaktaydı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirilmiştir.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu