Haberler

MEB’in 2020 Senesindeki Bütçesi Kabul Edildi !

2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda MEB ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçeleri kabul edildi. Peki nasıl kabul edildi? hangi açıklamalar yapıldı? işte detayları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve ÖSYM Başkanlığı ile bağlı kuruluşların 2020 bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milletvekillerinden 200’ün üzerinde soru geldiğini söyledi. Bunun kendisine mutluluk verdiğini söyleyen şöyle belirtti:

“Öğretmenlere 3600 ek gösterge ya da Meslek Kanunu’nun yaklaşık 5.2 milyarlık bir bütçesi var. Bununla ilgili her türlü hazırlığımız mevcut. STK’lerden ya da uluslararası kuruluşlardan yararlandığımız bir çerçeve de var. Formasyon alan ve ‘ben de öğretmen adayıyım’ diyen 600 bin dolayında genç var. Bu sene YÖK Başkanı ile eğitim fakültelerinin kontenjanlarını yüzde 10 azaltmakla ilgili bir çalışmamız var ve bunu her sene yapacağız. Ayrıca pedagojik formasyon kursunu kaldırdık. Üniversiteler, yüz binlerce gencimize ‘formasyon alırsanız öğretmen olursunuz’ şeklinde imalı bir bakış açısıyla bir sunumda bulundu. Biz şunu söyledik, dedik ki; ‘Siz öğretmenlik sınavını kazanın, biz size ücretsiz olarak pedagojik formasyonu verececeğiz’. Yani kaideyi değiştirebildik. Eğitim fakültelerinin kontenjanlarını azaltarak azaltmaktayız. Formasyonu azaltarak kaldırmak. Bunun başka tedbirleri de var demek istedi.

LGS İÇİN RİSK ANALİZİ YAPTIK

Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) değiştirilmesinin bir risk analizi yapıldığında bunun bütün parametreler içerisindeki simülasyon çerçevesinde bizim istediğimiz yararı getirmeyeceği, yani sadece değişiklik olacağı şeklinde sonuç ortaya çıktı. Bununla ilgili üç farklı senaryo çıkarıldı. Burada da bu tür bir değişikliğe de ihtiyaç olmadığını, meselenin çoklu nedensellik içinde ele alınması gerektiğini gördük. Değişiklik için değişiklik yaptığımızda, bugünkü çözümlerimiz yarınki problemlerimiz olur. Benim bugün çözüm üretirken muhakkak surette yetimin hakkını dikkate alan bir bakış açısına ihtiyacım var.

 

HAKEMLİK LİSESİ AÇILACAK
Turizm meslek liselerinde iş garantisi getirildi, mikromekanik, değirmencilik gibi alanlarda liselerde dallar açıldı, savunma sanayisinde ASELSAN’ın içine ve İTÜ bünyesinde lise açılmıştır. Hakemlik Lisesi açıyor, Hastanelerin içine okullar açıyoruz, gibi etkenler yaşlı ve hasta bakımı konusunda ve temel Almanca, İngilizce becerisi koşuluyla, bunların hepsi iş garantili olarak açılmaktadır. Bunlardan yüzlerce açıyoruz, binlerce de açabiliriz. Ama bu mesele gündeme geldiğinde bizim meslek liselerimizin mezunlarının yüzde 8’i kendi alanında işe girebiliyordu. Bizim mesleki eğitim merkezlerimizden mezun olanların yüzde 86’sı ise kendi alanında işe giriyor. Çıkan yasayla özel sektörün de mesleki eğitim merkezi açması sağlanıyor ve bir ay içinde yüzde 77 artış olabilmektedir. Bu, çıraklıkla ilgili altyapımızda sıçrama olacak demektir. Meslek liseleri mezunlarına askerlikte avantajlar getirdik. Üretim yapan okullardaki hazine kesintisini de yüzde 15’ten yüzde 1’e indirdik. Böylece okullardaki üretimde yüzde 277’lik artış yaşanmıştır.

Bu yılı ‘patent ve faydalı model yılı’ ilan ettik ve bir yılda 250 patent ve faydalı model bekliyoruz.  Eğitim, ekonomi ve demokrasiyi içine alan sac ayağını yerleştirmeye çalıştırdık. Eğitimi bir parti meselesi olarak görmüyorum, bu ülke ödevi olmaktadır. Cumhurbaşkanımızın liderliğini çok önemsiyorum. Çünkü eğitim tarihindeki bütün büyük eğitim reformlarının arkasında büyük bir liderlik var. Bu, inanın MEB’in kaldıracağı yük değil. Bunu bütün samimiyetimle kalbimden konuştuğum için söylüyorum’ gibi ifadeleri dile getirmiştir.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu