DGS

Önlisans Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

DGS Önlisans Başarı Puanı, adayların daha önce öğrenim gördüğü 2 yıllık yüksekokulları bitirdikleri takdirde ortaya çıkan ve DGS’ye girdiklerinde ham puana eklenen miktara denilmektedir. Bir nevi Ortaöğretim Başarı Puanı etkisi yaratmaktadır. Aynı durum YKS’de geçerlidir. Ham puana eklenen ÖBP ile yerleştirme puanları ortaya çıkmaktadır. DGS’ye giren öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri önlisans başarı puanının hesaplanması konusudur. Bu konuda tecrübelerimizi ve bu puan türünün nasıl hesaplandığını size detaylı bir şekilde detaylı bir şekilde anlatacağız.

ÖBP puanı nedir?

Okul başarı puanı nedir?

DGS her yıl yapılıyor mu?

Dikey Geçiş Sınavı ne demek?

Orta öğretim başarı puanı nedir?

Mezuniyet notu nedir?

Kullanıcılar Bunlarıda Aratıyor;

 • dgs puan hesaplama 2018
 • tasarı dgs puan hesaplama
 • dgs puan hesaplama 2019
 • öbp hesaplama
 • önlisans başarı puanı nereden öğrenilir
 • önlisans diploma puanı nasıl öğrenilir
 • dgs puan hesaplama formülü
 • dgs puan hesaplama nasıl yapılır 2019

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

 

 

Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) Nasıl Ortaya Çıkar?

Bu puanın hesaplanması oldukça kolaydır. 2 yıllık yüksekokulu bitirdiğiniz ortalamanızı 25 ile çarpmanız halinde 100’lük sistemden ortalamanızı elde edeceksiniz. Ortaya çıkan sonucu tekrardan 0.8 ile çarptığınız durumda önlisans başarı puanınızı bulabilirsiniz. DGS adayının ortalaması 100’lük sistemde 100 ise 80 olacaktır. Eğer hesaplamalarınız sonucunda ortalamanız 50’nin altında kalıyorsa 40 olacaktır. 50 puanın altında kalan ortalamalar için ekstra bir hesaplama yapılamayacak ve her durumda 40 puan almış olacaksınız.

Bu hesaplamaların sonucunda elde ettiğiniz puanı tekrardan 0.6 katsayısı ile çarparak tercih sırasında yerleştirmelerde kullanılacak puana ulaşabilirsiniz. Bu konuyu bir örnek ile açıklayarak hesaplamanızda herhangi bir hata yapmamanız için detaylandıralım.

 • DGS’ye girmiş bir adayın önlisans bitirme ortalaması 4 üzerinden 2 olarak kabul edelim. Bu not üzerinde yapacağınız ilk işlem 100’lük sistemde hangi puana karşılık geldiğini bulmaktır. Bu durumda 2 x 25 = 50 olarak bulacaksınız.
 • Önlisans Başarı Puanının tavan değeri 80 olduğu için bu puanın 80 üzerinden karşılığını bulmanız gerekmektedir. Bu durumda 50 x 0.8 = 40 olacaktır.
 • Son işlem olarak ÖSYM tarafından kabul edilen katsayının 0.6 olması sebebiyle elde ettiğiniz 40 puanı 0.6 katsayısı ise çarpmanız gerekecektir. 40 x 0.6 = 24’tür.

Bulduğunuz bu sonuç DGS’den elde ettiğiniz ham puana eklenerek yerleştirme puanınız ortaya çıkacaktır. Bu puan ile birlikte tercihlerinizi yapabileceksiniz. Bu durumda gördüğümüz şey DGS yerleştirmelerinde önlisans başarı puanının etkisi olmaktadır. Eğer önlisans bölümlerinde bitirme ortalamanız gerçekten iyi durumda olursa rakiplerinizden çok daha öne geçme fırsatı bulabileceksiniz. DGS’de hesaplama teknikleri sürekli değişiklik göstermektedir. Bu durumda ÖBP’nin hesaplanmasında uygulanan en güncel yöntem bu olduğu için bu tekniği kullanarak ek puanınızın ne olacağını önceden öğrenebilirsiniz.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu