Haberler

ÖSYM Tarafından Açıklandı 2020 Tarihinin Sınav Takvimi !

ÖSYM tarafından açıklandı 2020 yılı sınav takvimi! osym.gov.tr: KPSS, ALES, YKS, DGS, YDS, MSÜ ve YÖKDİL sınav tarihleri ne zaman?

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği ÖSYM’nin 2020 sınav takvimi, osym.gov.tr internet sitesinde açıklandı. Bu bağlamda KPSS, ALES, YKS, DGS, YDS, MSÜ ve YÖKDİL sınav tarihleri ve detaylar sayfamızda yer almaktadır. işte detayları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

 

2020 ÖSYM SINAV TAKVİMİ YAYINLANDI!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden sınav takvimini ne zaman yayınlayacağı ile ilgili resmi açıklama ÖSYM’den geldi. ÖSYM’nin 2020 sınav takvimi, osym.gov.tr internet sitesinde açıklandı.

2020 YKS NE ZAMAN?

ÖSYM’nin açıkladığı “2020 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi”ne göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 20-21 Haziran 2020’de yapılacak. Başvuruları 6 Şubat-3 Mart’ta alınacak sınavın sonuçları 23 Temmuz’da açıklanacak.

ALES NE ZAMAN?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES-1) 3 Mayıs’ta yapılacak, sonuçları ise 28 Mayıs’ta açıklanacak. 20 Eylül’de gerçekleştirilecek ALES/2’nin sonuçları 15 Ekim’de, 29 Kasım’da düzenlenecek ALES/3’ün sonuçları da 24 Aralık’ta ilan edilecek.
Takvime “osym.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilecek.

2020 DGS NE ZAMAN?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ise 5 Temmuz’da yapılacak, sonuçları 29 Temmuz’da duyurulacak.

2020 KPSS NE ZAMAN?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 19 Temmuz’da, Alan Bilgisi 1. gün oturumları 25 Temmuz’da, 2. gün oturumları 26 Temmuz’da yapılacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 9 Ağustos’ta düzenlenecek. KPSS sonuçları ise 10 Eylül’de duyurulacak. KPSS, önlisans düzeyinde 18 Ekim’de gerçekleştirilecek, sonuçları 12 Kasım’da açıklanacak.

ÖSYM SINAV ÜCRETLERİ

En çok merak edilen ÖSYM sınav ücretleri, kurum tarafından açıklanmazken. Geçen sene YKS sınavında TYT ve AYT sınavlarının her biri için 50 TL olarak açıklandı. 2020 yılına dair kurumdan resmi açıklama gelmedi.

ÖSYM NEDİR?

ÖSYM 1974 yılındaki kuruluş mantığı ile Yüksek Öğretim Kuruluna bağlı ve temelde üniversiteye giriş sınavlarını yapmak üzere kurulmuş olan bir Kamu Kuruluşu konumunda yer alır. Başlangıçta yalnızca üniversiteye girmek isteyen adayların sınavlarını ve yerleştirme işlemlerini yapmak üzere kurulan, Ülkemizin önemli kurumlarındandır.

ÖSYM Başkanlığı şu anda Ankara Bilkent’te bulunmaktadır. Ayrıca Kurumun Ankara Öveçler’de bir sınav merkezi, Esenboğa’da ise 5000 Kişilik bir E-YDS sınav merkezi bulunur. Ayrıca diğer büyük illerde de sınav merkezleri bulunan bir eğitim kurumudur.

ÖSYM 5000 kişilik bu sınav merkezinde Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı sınavını ilk kez elektronik olarak gerçekleştirmek istemiş lakin çıkan teknik aksaklıklar nedeniyle sınavın tamamlanma süreci hatalı olmuştur.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu