Haberler

VGM Burs Başvuru Sonuçlarını Açıkladı mı ?

VGM yaniİ Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonuçları açıklandı mı? VGM başvuruları ne zaman açıklanacaktır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğretim ve yükseköğrenim öğrencilerine eğitim dönemi boyunca burs vermektedir. Başvuru yapan öğrenciler KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözlerini Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru sonuçlarına doğru çevirmişti. Öğrenciler şimdi büyük bir heyecanla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden gelecek olan açıklamayı bekliyor. Peki, Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru sonuçları açıklandi mı? veya VGM başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? işe bu soruların cevapları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

VGM BURS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019-2020 VGM burs başvuru sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı henüz belli olmadı. VGM burs sonuçları için takvim.com.tr olarak araştırdığımız bilgilere göre o tarihler dikkat çekiyor. Bilindiği üzere, 2018 yılında ortaöğrenim burs başvuruları 17 Eylül – 17 Ekim tarihlerinde alınmış sonuçlar 15 Aralık’ta açıklanmıştı. Yükseköğrenim başvuruları 15 Eylül – 3 Ekim’de alınmış sonuçlar 3 Ocak’ta duyurulmuştu.

Buna göre, VGM ortaöğrenim başvuru sonuçlarının Aralık ayı içerisinde yükseköğrenim burs sonuçlarının ise 2020 Ocak ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor. Tarihler tahmini olup resmi açıklama beklenmektedir.

VGM’DEN BURS HAKKINDA AÇIKLAMALAR

2019 – 2020 eğitim yılı burs başvurularının sona erdiğini ve başvuru değerlendirme işlemlerine başlandığını duyuran Vakıflar Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs alan ya da bu eğitim yılında burs almaya hak kazanan öğrencilerin Genel Müdürlüğümüze yapmış olduğu burs başvurusu var ise iptal edilmektedir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin ise burs başvuruları değerlendirmeye alınabilmektedir

Ortaöğrenim burs başvuruları, Vakıflar Yönetmeliğinin; Yükseköğrenim burs başvuruları ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere yapılacak işlemler ile ilgili olarak Bölge Müdürlüklerimizce bilgilendirmeler yapılabilmektedir.

Bölge Müdürlüklerimizce talep edilmesi halinde SOYBİS İzin Formları’nın öğrenciler (18 yaşından büyükler) ve öğrenciye bakmakla yükümlü kişiler tarafınca doldurularak Bölge Müdürlüklerimizin bildirdiği süre içerisinde ilgili Bölge Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.”

VGM ORTAÖĞRENİM BURSU NE KADAR OLACAK ?

Burs almaya hak kazanan ortaöğrenim öğrencilerine her eğitim dönemi boyunca 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 60,00 TL burs yardımı yatırılmaktadır.

VGM YÜKSEKÖĞRENİM BURSU NE KADAR OLACAK ?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 250,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Alınan başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek-2)’ye göre değerlendirilmekte olmaktadır.

BURS ALAMAYAN ÖĞRENCİLER

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından; sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip olunan öğrencilere, Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu bu tür kişilere verilmez.

BURS ALABİLEN ÖĞRENCİLER

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenecek olup öğrencilerin burs almaya devam ettikleri süre boyunca tüm iş ve işlemleri ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 tane Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. Bölge Müdürlüklerinin sorumluluk alanında bulunan illere ve Bölge Müdürlüklerinin iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişmek mümkündür.”

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu