Haberler

YDS 2020 Ne Zaman Yapılacak ?

YDS 2020 ne zaman, ne zaman açıklanacak? ÖSYM ile YDS 2020 tarihi sonuçlandı!

Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı YDS 2020 tarihi merak edilmektedir. Yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test uygulaması ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM 2020 sınav takvimini merak eden vatandaşlar konuya yönelik araştırmalarına hız kazandırmıştır. Arama motorlarında “YDS 2020 ne zaman yapılacak?” sorusuna yanıt arayanlar için ÖSYM 2020 takvimini açıkladı. İşte YDS 2020 tarihi ve önemli detayları…

NOT : Linklere tıklayarak yazılara ulaşabilirsiniz.

YDS 2020 SINAV TARİHİ VE BAŞVURU TARİHLERİ

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2020-YDS/1 başvuru tarihleri 19.02.2020- 26.02.2020 sınav tarihi 12.04.2020

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2020-YDS/2 başvuru tarihleri 04.09.2020 – 14.09.2020 sınav tarihi 25.10.2020

YDS NEDİR, NE ANLAMLARA GELİR ?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ve ÜDS, KPDS, ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların yerini alan yabancı dil sınavı olmaktadır YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanmaktadır.

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir.

YDS’YE KİMLER GİREBİLMEKTEDİR ?

– Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

– Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

– Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

– Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.

İçeriği Değerlendirin
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu